Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the broken-link-checker domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /chroot/home/cegesaja/pszichologia.szeszterke.ro/html/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the advanced-ads domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /chroot/home/cegesaja/pszichologia.szeszterke.ro/html/wp-includes/functions.php on line 6114
A beszéd fejlődése 2 éves kortól 6 éves korig – PSZICHOLÓGIA KIDOLGOZOTT TÉTELEK

A beszéd fejlődése 2 éves kortól 6 éves korig

Inspirálódj, tanulj, de ne másolj! Azt a visszajelzést kaptam, hogy a kidolgozott pszichológia tételek blog tartalmát a tanárok különös figyelemmel követik mikor a plagizálást ellenőrzik.

A beszéd fejlődése 2 éves kortól 6 éves korig

Logopédia, 11. tétel, pszichológia távoktatás

Kidolgozta Halápi Zsolt

7.„18 hónap – 24 hónap”

A periódus végére megjelennek a két szóból álló mondatok, amelyekre a következő sajátosságok jellemzőek

Nyelvtanilag nem helyesek, de információban gazdagabbak mint a holofrázisok, világosabb a közlendő információ, lényeges elemeket kódol. (pl. „Hoppá fel”, „Még teóta”= még kérek teácskát)

Legtöbbször alanyból és állítmányból tevődnek össze (pl. „Baba el”, „Papa táj”), kötőszavak nincsenek.

A szókincs 24 hónapos korban elérheti a 300 szót.

8. „24 hónap – 36 hónap”

Fokozatosan megjelennek a három és több szóból álló mondatok, kezdetben a következő sajátosságokkal :

A mondatok ragozatlan szavakból állnak

A szavak sorrendje érzelmileg meghatározott, első helyen a „kulminációs” szó (Rubinstein), vagyis az érzelmileg fontos kifejezés található. (pl. „Vizet kéj baba”, vagyis „A baba vizet kér”).

A beszédben használt szavak egy–két szótagúak, a hosszabb szavakat összevonják (pl. „fogpaszta=opa”)

9. „36 hónap”(3 év)

Megjelennek az alárendelt mondatok, ami a gondolkodás fejlődésében is jelentős állomás.

A mondatok nyelvtanilag helyesebbek, mint korábban. A gyermekek „ráéreznek” a nyelvtani szabályokra, de sokszor helytelenül általánosítják ezeket és analógiát használva új szavakat alkot (Pl. „A nuszi fűt eszik” „Ez a alma eném, az a alma tiem”, ).

 

Önállósodási törekvéseik következtében (dackorszak) elkezdik használni az „én” szót (eddig leginkább harmadik személyben beszéltek önmagukról)

Elkezdődik a „Miért ?” korszak, mint a tudásvágy és a kapcsolatteremtési vágy kifejeződése.

Szókincsük kb. 1000-1100 szóból áll.

Sok hangot még helytelenül ejtenek, torzítják, kihagyják vagy helyettesítik őket. Leginkább a „sz” hangcsoport, a „s” hangcsoport, a „r” „l”, „h”, „gy”, „ny”, „ty”, „ö”, „ü” hangok érintettek. A zöngés és zöngétlen hangok közötti differenciálás is nehézkes.

Sok információ és bő szókincs birtokában sokat szeretnének egyszerre közölni környezetükkel, s ez gyakran a beszéd ritmusának zavarait idézheti elő, ami legtöbbször átmeneti jellegű (élettani) dadogásban nyilvánulhat meg.

 

Négy és hat éves kor között egyre bővebbé válik a szókincs, elérvén a 3500 – 3700 szót.

A nyelvtani szabályok használata tökéletesedik(de még gyakoriak a hibák), a kiejtés szempontjából pedig hatéves korra már minden hangot képesek helyesen artikulálni.

Érdekes jelenség az úgynevezett „önkényes jelentésadás”, amely a gyermeki gondolkodásnak azt a sajátosságát fejezi ki, hogy mindennek értelmet kell adni az előző tapasztalat segítségével. Pl. a „törvényszék” szót egy ötéves kislány úgy értelmezte, hogy „eltörött a szék”, vagy a „földrajz” azt jeleni, hogy „földre rajzolni”

Ha a fent vázolt általános beszédfejlődéshez viszonyítva jelentős lemaradás tapasztalható egy gyermeknél, ajánlatos a későbbi súlyos beszédhibák megelőzése érdekében minél hamarabb szakemberhez fordulni.

 

Inspirálódj, tanulj, de ne másolj! Azt a visszajelzést kaptam, hogy a kidolgozott pszichológia tételek blog tartalmát a tanárok különös figyelemmel követik mikor a plagizálást ellenőrzik.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük