Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the advanced-ads domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /chroot/home/cegesaja/pszichologia.szeszterke.ro/html/wp-includes/functions.php on line 6114
A hangmagasság érzékelése – PSZICHOLÓGIA KIDOLGOZOTT TÉTELEK

A hangmagasság érzékelése

Inspirálódj, tanulj, de ne másolj! Azt a visszajelzést kaptam, hogy a kidolgozott pszichológia tételek blog tartalmát a tanárok különös figyelemmel követik mikor a plagizálást ellenőrzik.

Neuropszichológia, 30. tétel, pszichológia távoktatás

A hangmagasság érzékelése

Hangmagasság: alacsonytól magas hangokig rendezett skála, a hang frekvenciája határozza meg. Ahogy nő a frekvencia, úgy nő a hangmagasság.

  • 20 – 20.000 Hz
  • 1 Hz – 100 Hz – ÉÉK

Minden egyszerre elhangzó hangot hallunk.

Két hangmagasság közötti érzékelési elmélet

hangmagasság frekvencia vagy idő elmélet – Lord Rutherford brit fizikus 1886

  • a hang megrezegteti az egész alaphártyát és a rezgés tempója a hang frekvenciájának felel meg
  • az alaphártya rezgésének gyakorisága határozza meg a hallóideg idegrostjainak impulzusgyakoriságát

– hiba: 1000 impulzus közvetítenek, mi történik az 1000 Hz feletti frekvenciákkal?

Helyelmélet

Joseph Guichard Duverny francia anatómus, 1683; Hermin von Helmholtz, 1800; Green és Wier, 1984

A frekvencia hangmagassággá a rezonancia elvén keresztül kódolódik. Az alaphártya rezgésbe jön, minden egyes pontja egy bizonyos hangmagasság érzetét kelti. A membrán éppen rezgő helyei meghatározzák, hogy mely idegrostok aktiválódnak, ami viszont meghatározza a hangmagasságot.

Békéssy György, 1961 Nobel díj: az alaphártya mozog a legtöbb frekvenciára, a mozgás maximuainak helyez az adott frekvenciától függ.

Goldstein, 1989 – lehetséges, hogy 1000 és 5000 Hz között a hely és idő elmélet is működik egyidejűleg.

Forrás: Atkinson-Hilgard-Smith-Nolen: Pszichológia

Pölczman Ildikó által kidolgozott változat

HANGMAGASSÁG

A HANG A TÁRGYAK MOZGÁSÁNAK EREDMÉNYEKÉPPEN JÖN LÉTRE. A TÁRGY ELŐTTI LEVEGŐMOLEKULÁK ÖSSZENYOMÓDNAK, A LEVEGŐBEN TÖRTÉNŐ NYOMÁSVÁLTOZÁS EREDMÉNYEZI A HANGOT.

A HANGOK PSZICHOLÓGIAI MINŐSÉGÉHEZ A HANGERŐN KÍVÜL A HANGMAGASSÁG TARTOZIK.

A HANG ERŐSSÉGE A HANGHULLÁM AMPLITUDÓJÁVAL, MAGASSÁGA A FREKVENCIVAL VAN ÖSSZEFÜGGÉSBEN. AHOGY NŐ A FREKVENCIAÚGY NŐ A HANGMAGASSÁG.

A FIATAL FELNŐTT 20 ÉS 20000 HZ KÖZÖTTI FREKVENCIÁT KÉPES ÉRZÉKELNI. ÉRZÉKENYSÉGÜNK  1000 HZ KÖRÜL A LEGNAGYOBB. EZ CSÖKKEN A HALLHATÓ FREKVENCIATARTOMÁNY SZÉLSŐ ÉRTÉKEIHEZ KÖZELEDVE.

A LEGTÖBB ZENEI HANGNAK VAN EGY ALAPFREKVENCIÁJA, AMI MEGHATÁROZZA A HANG MAGASSÁGÁT. HA EHHEZ BIZONYOS SZÁMÚ HARMÓNIKUS REZGÉS ADÓDIK, MEGADJÁK A HANGSZÍNT/HANGMINŐSÉGET. EZ TESZI LEHETŐVÉ H. MEGKÜLÖNBÖZTESSÜK A HANGSZEREKET AKKOR IS HA AZONOS HANGON SZÓLALNKA MEG.

ELMÉLETEK

  1. 1. IDŐBELI FREKVENCIAELMÉLET( LORD LUTHERFORD) EGY 1000 HZ-ES HANG EZERSZER REZEGTETI MEG MP-KÉNTAZ ALAPHÁRTYÁT, A HALLÓIDEG ROSTJAINAK MP-KÉNTI IMPULZUSGYKORISÁGA UGYNEKKORA, AZ AGY EZT EGY BIZONYOS HANGMAGASSÁGGAL AZONOSÍTJA.

EZEN ELMÉLET MÓDOSULT.MIVEL AZ IDEGIMPULZUSOK SZÁMA NEM TUD 1000-NÉL TÖBB LENNI, ÍGY AZ 1000HZ-NÉL MAGASABB HANGOKAT NEM HALLANÁNK. MÓDOSÍTVA: TÖBB MP-KÉNTI 1000-ES IDEGIMPULZUS ÖSSZEADÓDIK, ÍGY AZONOSÍT AZ AGY.

AZ IDEGIMPULZUSOK CSAK 4000HZ-IG KÖVETIK A HANG HULLÁMFORMÁJÁT.A FOLYAMT, BÁR HALLJUK A HANGOT, MEGTÖRIK. ÍGY CSAK RÉSZBEN ÁLLTA MEG HELYÉT.

A HANGMAGASSÁG KÓDOLÁSÁNAK MÁS MÓDJA KELL H. LEGYEN !

  1. 2. REZONANCIAELMÉLET/ A HANGMAGASSÁG ÉRZÉKELÉSÉNEK HELYELMÉLETE ( 1800-AS ÉVEK, HERMANN VON HELMHOLZ) A HANG KÜLÖNBÖZŐ REZONANCIÁJÁT AZ ALAPHÁRTYA KÜLÖNBÖZŐ TERÜLETEKEN ÉRZÉKELI

A HELYELMÉLET NEM AZT JELENTI, HOGY AZ ALAPHÁRTYÁVAL HALLUNK, HANEM AZT, HOGY AZ ALAPHÁRTYA ÉPPEN REZGŐ RÉSZEI HATÁROZZÁK MEG, HOGY A HALLOTT HANGMAGASSÁG MELY IDEGROSTOT AKTIVIZÁLJA MAJD.

EZEN ELMÉLET KIIGAZÍTÁSA (1940- BÉKÉSY GYÖRGY, 1960 Nobel-díj)

KIMUTATTA, HOGY AZ ALAPHÁRTYÁN LÉTREJÖVŐ MAXIMUM MOZGÁS A HALLOTT FREKV.-TÓL FÜGG. A MAGAS FREKV. A HÁRTYA KÖZELEBBI RÉSZÉN KELTENEK REZGÉST ÉS AHOGY NŐ A FREKV. ÚGY TOLÓDIK EL A REZGÉSMITA AZ OVÁLIS ABLAK FELÉ.

DE! 50HZ ALATTI REZGÉSNÉL AZ ALAPHÁRTYA MINDEN RÉSZE  UGYANOLYAN MÉRTÉKBEN MOZOG.

KONKLÚZIÓ: A HELYELMÉLET A MAGAS FREKV., A FREKVENCIAELMÉLET AZ ALACSONY FREKV. HANGOK AZONOSÍTÁSÁT TESZI LEHETŐVÉ.

TEHÁT A HANGMAGASÁG EGYARÁNT FÜGG A TÉRBELI ÉS AZ IDŐBELI MINTÁZATTÓL.

Inspirálódj, tanulj, de ne másolj! Azt a visszajelzést kaptam, hogy a kidolgozott pszichológia tételek blog tartalmát a tanárok különös figyelemmel követik mikor a plagizálást ellenőrzik.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük