Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the broken-link-checker domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /chroot/home/cegesaja/pszichologia.szeszterke.ro/html/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the advanced-ads domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /chroot/home/cegesaja/pszichologia.szeszterke.ro/html/wp-includes/functions.php on line 6114
A kognitív pszichológia – PSZICHOLÓGIA KIDOLGOZOTT TÉTELEK

A kognitív pszichológia

Inspirálódj, tanulj, de ne másolj! Azt a visszajelzést kaptam, hogy a kidolgozott pszichológia tételek blog tartalmát a tanárok különös figyelemmel követik mikor a plagizálást ellenőrzik.

Általános pszichológia, 5. tétel, pszichológia távoktatás

A kognitív pszichológia

Hunfalvy Tímea által kidolgozva

A kognitív pszichológia az embert, mint információ feldolgozó rendszert vizsgálja. Konkrétan nem hivatkozik a Gestalt pszichológiára, de az alaklélektani szemlélet megjelenik benne.

Gestalt pszichológia:

  • Észlelési, gondolkodási, probléma megoldási területeken demonstrálták a kísérleti ellenőrzést.
  • Viselkedés-lélektan számára ez nem értelmezhető, egy időre háttérbe szorul.
  • Lewin: A csoport több mint tagjai összessége. Olyan funkcionális egység, amelyet a tagok egymástól való kölcsönös függősége határoz meg.
  • Asch: személyiség észleléskor nem a jellemző vonásokat vesszük figyelembe, hanem összbenyomást alakítunk ki, amelyben néhány lényeges tulajdonságot kiemelünk (figura) a többi közül (háttér).

Háború hatása

A II. világháború rengeteg másodlagos pszichológiai problémát merít fel.

  • Mi megy végbe valakiben, ha ingerszegény környezetben tétlenül várakozik egy jel feltűnésére? (radaron)
  • Emberi információ feldolgozás kapacitása. (alacsonyan nagy sebességgel szálló repülőgép pilótája)

Az embert, mint információk feldolgozó rendszerét kezdték vizsgálni.

Számítógép megjelenésének hatása (számítógép-analógia)

  • A számítógép információt vesz fel, azt memóriájában megőrzi, majd adott eljárások alapján feldolgozza, átalakítja.
  • Párhuzam az észlelés-emlékezet – gondolkodással, de nem tartalmaz tudománytalan elemeket. (Behaviorista kritika az introspektív lélektanról)
  • A kezdeti időkben analógiák forrása, a 60-as évektől kognitív folyamat elmélete alapján számítógépen modellezik az elméletet. Így működés közben vizsgálható hogyan megy végbe egy folyamat, és össze lehet hasonlítani az emberi „működéssel”. A negatív eredmény alapján következtetni lehet az elmélet hiányosságaira, és segítséget nyújthat az elmélet továbbfejlesztésében. Ebből nőtt ki a mesterséges intelligencia kutatás.

Generatív nyelvelmélet térhódítása

Noam Chomsky → generatív nyelvtan, 60-as évek

Generatív: valamely nyelv szerkezetét véges számú algebrai szabállyal létrehozni, a nyelvet ily módon leírni szándékozó elmélet.

Pszicholingvisztika innen indul útjára. (nyelvi teljesítmények pszichológiai vizsgálata)

A kognitív pszichológia a 60-as évektől a kísérleti lélektan egyetemes paradigmájává vált, magába olvasztva a megelőző megismerés-kutatásokat is. Ekkor kezdik a nevén nevezni, de valójában már jóval ezelőtt létezett az irányzat. Valami olyasmi történt, mint a Rubin serleg átfordulásakor. Semmi nem változott, csak az egész, ahol korábban arcokat láttak, ott most serleget vesznek észre. A kísérletek továbbra is úgy folynak, hogy ingereket exponálnak, s mérik a válaszok tulajdonságait. Már nem az inger-válasz függvényekre kíváncsiak, hanem azokra a megismerési folyamatokra, amelyekre ezek rávilágíthatnak.

Inspirálódj, tanulj, de ne másolj! Azt a visszajelzést kaptam, hogy a kidolgozott pszichológia tételek blog tartalmát a tanárok különös figyelemmel követik mikor a plagizálást ellenőrzik.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük