Általános pszichológia, 5. tétel, pszichológia távoktatás
A kognitív pszichológia
Hunfalvy Tímea által kidolgozva
A kognitív pszichológia az embert, mint információ feldolgozó rendszert vizsgálja. Konkrétan nem hivatkozik a Gestalt pszichológiára, de az alaklélektani szemlélet megjelenik benne.
Gestalt pszichológia:
- Észlelési, gondolkodási, probléma megoldási területeken demonstrálták a kísérleti ellenőrzést.
- Viselkedés-lélektan számára ez nem értelmezhető, egy időre háttérbe szorul.
- Lewin: A csoport több mint tagjai összessége. Olyan funkcionális egység, amelyet a tagok egymástól való kölcsönös függősége határoz meg.
- Asch: személyiség észleléskor nem a jellemző vonásokat vesszük figyelembe, hanem összbenyomást alakítunk ki, amelyben néhány lényeges tulajdonságot kiemelünk (figura) a többi közül (háttér).
Háború hatása
A II. világháború rengeteg másodlagos pszichológiai problémát merít fel.
- Mi megy végbe valakiben, ha ingerszegény környezetben tétlenül várakozik egy jel feltűnésére? (radaron)
- Emberi információ feldolgozás kapacitása. (alacsonyan nagy sebességgel szálló repülőgép pilótája)
Az embert, mint információk feldolgozó rendszerét kezdték vizsgálni.
Számítógép megjelenésének hatása (számítógép-analógia)
- A számítógép információt vesz fel, azt memóriájában megőrzi, majd adott eljárások alapján feldolgozza, átalakítja.
- Párhuzam az észlelés-emlékezet – gondolkodással, de nem tartalmaz tudománytalan elemeket. (Behaviorista kritika az introspektív lélektanról)
- A kezdeti időkben analógiák forrása, a 60-as évektől kognitív folyamat elmélete alapján számítógépen modellezik az elméletet. Így működés közben vizsgálható hogyan megy végbe egy folyamat, és össze lehet hasonlítani az emberi „működéssel”. A negatív eredmény alapján következtetni lehet az elmélet hiányosságaira, és segítséget nyújthat az elmélet továbbfejlesztésében. Ebből nőtt ki a mesterséges intelligencia kutatás.
Generatív nyelvelmélet térhódítása
Noam Chomsky → generatív nyelvtan, 60-as évek
Generatív: valamely nyelv szerkezetét véges számú algebrai szabállyal létrehozni, a nyelvet ily módon leírni szándékozó elmélet.
Pszicholingvisztika innen indul útjára. (nyelvi teljesítmények pszichológiai vizsgálata)
A kognitív pszichológia a 60-as évektől a kísérleti lélektan egyetemes paradigmájává vált, magába olvasztva a megelőző megismerés-kutatásokat is. Ekkor kezdik a nevén nevezni, de valójában már jóval ezelőtt létezett az irányzat. Valami olyasmi történt, mint a Rubin serleg átfordulásakor. Semmi nem változott, csak az egész, ahol korábban arcokat láttak, ott most serleget vesznek észre. A kísérletek továbbra is úgy folynak, hogy ingereket exponálnak, s mérik a válaszok tulajdonságait. Már nem az inger-válasz függvényekre kíváncsiak, hanem azokra a megismerési folyamatokra, amelyekre ezek rávilágíthatnak.