Szociálpszichológia, 28. tétel, pszichológia távoktatás
Kémeri Nagy Edit által kidolgozva
28.Tétel Az attitűdök funkciói
Funkcionális attitűd elméletek (Katz1967, Smith, Bruner és White l956, Mc Guire 1969).
Az attitűdöknek 4 fő funkcionális alapjuk van, főként motivációs természetűek.
Énvédő funkciók: Katz (1967) Az attitűd énvédő funkciójának leírásához, az elhárító mechanizmusokat használja, pl. racionalizáció és projekció.
- Az attitűdnek ez a funkciója képes megvédeni az embert, az énjére, vagy csoportjára irányuló érzésektől.
- Lehetővé teszi a negatív érzéseknek a kivetítését más személyekre, vagy csoportokra.(pl. kisebbségi; vagy rosszul sikerült házasságú emberek, az elvált emberekre vetítik ki a negatív érzéseiket.
Értékkifejező, én megvalósító funkció: (Katz,1967). Feltételezte, hogy az embereknek szükségük van arra, hogy:
- centrális értékeiket, vagy énfelfogásuk centrális összetevőit tükröző attitűdjeiket kifejezzék.(pl. megelégedettséget okoz, a halálos ítéletekkel szembeni ellenzés, ha hisz az emberi jogok értékében).
- A fenti esetben, az attitűd az énfelfogást erősíti, nem mások elismerésére törekszik, bár ez is fontos funkciója az attitűd kifejeződésnek.
Instrumentális, alkalmazkodási jellegű vagy haszonelvű funkció:
- Segítik az embert a vágyott célok elérésében, és a nemkívánatos következmények pl. büntetés elkerülésében.
- Konkrétan: a hasonlóság vonzalmat produkál. Ezért eredményes lehet hasonló attitűdöket elfogadni, mint amelyekkel a barátnak megnyerni kívánt valaki rendelkezik.
Ismereti, vagy gazdaságossági funkciók: az attitűdök rendelkeznek, szervező és strukturáló szereppel az egyébként kaotikus világ felé.
- Vagyis, lehetővé teszik számunkra, hogy a beérkező információt, az új élményeket, a már megalapozott értékelő dimenziók mentén kategorizáljuk. Segíthetnek a minket körülvevő komplex világot leegyszerűsíteni, megérteni.
- Az attitűd, megmondja, hogy mi várható, adott helyzetben
- Az attitűdök ismereti vagy gazdasági funkciójának nagy szerepe van az információfeldolgozás irányításában.
Önmonitorozás: azt jelenti, hogy az egyének mennyire érzékenyek a társas helyzetek elvárásaira, és mennyire alakítják viselkedésüket ennek megfelelően.