Állatpszichológia, 1. tétel, pszichológia távoktatás
Az etológia a biológiának az állatok viselkedésével foglalkozó ága. Niko Tinbergen szerint a viselkedés biológiai vizsgálata, az állatok magatartásának tanulmányozása. Konrad Lorenz ezt a területet 1949-ig állatpszichológiának hívta.
Az etológia története:
A biológusok évszázadok óta tanulmányozzák a viselkedést.
Charles Darwin külön könyvet írt a magatartásról: Az érzelmek kifejezése az embereknél és az állatoknál”
A XIX század végén és a XX század elején a viselkedés tudományos vizsgálatával Julian Huxley (Anglia), Oscar Heinroth (Németország) és Otis Whitman (Amerikai Egyesült Államok)
Az 1930-as évektől kezd kibontakozni az állati viselkedés átfogó elmélete, Konrad Lorenz és NikoTinbergen kutatásai nyomán.
Valójában azonban 1972-től nyer az etológia elfogadott tudomány státuszt, amikor a három kutató Niko Tinbergen, Karl von Frisch és Konrad Lorenz élettani Nobel díjat kaptak az „egyéni és szociális viselkedésminták felépítésével és működésével kapcsolatos felfedezéseiért” – a méhek táncának a megfejtéséért.
Az etológia tárgya:
Eleinte az etológusok a tanulmányozott fajok viselkedésmintázatát írták le és úgynevezett magatartási leltárt, etogrammot készítettek.
Minden egyes állatfajnak vannak állandó, sztereotíp viselkedésformái, melyek a fajra jellemzőek, de megjelenhetnek rokon fajokban is. (pl. háromtüskéjű tüskés pikó)
A mai etológia alapja, Niko Tinbergen négy kategóriája, amelyet figyelembe kell venni a magatartás tanulmányozása során:
- hogyan alakul ki a magatartás
- milyen élettani folyamatok jellemzik
- mi a funkciója a magatartásnak
- mi az evolúciós szerepe
Az etológia alapvető kérdése az ösztön/öröklött és/vagy a tanult viselkedés problémája. A külső és belső tényezők együttese hozza létre azokat az idegrendszeri és endokrin változásokat, melyek kiváltják a megfelelő magatartásokat.
Forrás: tanulmányi útmutató (CD)
http://hu.wikipedia.org/wiki/Etol%C3%B3gia
http://hu.wikipedia.org/wiki/Nikolaas_Tinbergen
Az etológiát nem helyes és nem is szabad állatpszichológiának nevezni (van humán etológia is!). Az etológia természettudomány, a biológiai tudományok része. Módszerei biológiai módszerek.
A pszichológia társadalomtudományok része, igaz jelentős természettudományos alapozottsággal. Számos szubjektív fogalmat értelmez, vizsgál, amit a biológia eszközeivel nem lehet és nincs is értelme tanulmányozni.