Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the broken-link-checker domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /chroot/home/cegesaja/pszichologia.szeszterke.ro/html/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the advanced-ads domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /chroot/home/cegesaja/pszichologia.szeszterke.ro/html/wp-includes/functions.php on line 6114
Az etológia tárgya és fejlődése – PSZICHOLÓGIA KIDOLGOZOTT TÉTELEK

Az etológia tárgya és fejlődése

Inspirálódj, tanulj, de ne másolj! Azt a visszajelzést kaptam, hogy a kidolgozott pszichológia tételek blog tartalmát a tanárok különös figyelemmel követik mikor a plagizálást ellenőrzik.

Állatpszichológia, 1. tétel, pszichológia távoktatás

Az etológia a biológiának az állatok viselkedésével foglalkozó ága. Niko Tinbergen szerint a viselkedés biológiai vizsgálata, az állatok magatartásának tanulmányozása. Konrad Lorenz ezt a területet 1949-ig állatpszichológiának hívta.

Az etológia története:

A biológusok évszázadok óta tanulmányozzák a viselkedést.

Charles Darwin külön könyvet írt a magatartásról: Az érzelmek kifejezése az embereknél és az állatoknál”

A XIX század végén és a XX század elején a viselkedés tudományos vizsgálatával Julian Huxley (Anglia), Oscar Heinroth (Németország) és Otis Whitman (Amerikai Egyesült Államok)

Az 1930-as évektől kezd kibontakozni az állati viselkedés átfogó elmélete, Konrad Lorenz és NikoTinbergen kutatásai nyomán.

Valójában azonban 1972-től nyer az etológia elfogadott tudomány státuszt, amikor a három kutató Niko Tinbergen, Karl von Frisch és Konrad Lorenz élettani Nobel díjat kaptak az „egyéni és szociális viselkedésminták felépítésével és működésével kapcsolatos felfedezéseiért” – a méhek táncának a megfejtéséért.

Az etológia tárgya:

Eleinte az etológusok a tanulmányozott fajok viselkedésmintázatát írták le és úgynevezett magatartási leltárt, etogrammot készítettek.

Minden egyes állatfajnak vannak állandó, sztereotíp viselkedésformái, melyek a fajra jellemzőek, de megjelenhetnek rokon fajokban is.  (pl. háromtüskéjű tüskés pikó)

A mai etológia alapja, Niko Tinbergen négy kategóriája, amelyet figyelembe kell venni a magatartás tanulmányozása során:

  1. hogyan alakul ki a magatartás
  2. milyen élettani folyamatok jellemzik
  3. mi a funkciója a magatartásnak
  4. mi az evolúciós szerepe

Az etológia alapvető kérdése az ösztön/öröklött és/vagy a tanult viselkedés problémája. A külső és belső tényezők együttese hozza létre azokat az idegrendszeri és endokrin változásokat, melyek kiváltják a megfelelő magatartásokat.

Forrás: tanulmányi útmutató (CD)

http://hu.wikipedia.org/wiki/Etol%C3%B3gia

http://hu.wikipedia.org/wiki/Nikolaas_Tinbergen

http://hu.wikipedia.org/wiki/Karl_von_Frisch

http://hu.wikipedia.org/wiki/Konrad_Lorenz

Inspirálódj, tanulj, de ne másolj! Azt a visszajelzést kaptam, hogy a kidolgozott pszichológia tételek blog tartalmát a tanárok különös figyelemmel követik mikor a plagizálást ellenőrzik.

1 thought on “Az etológia tárgya és fejlődése”

  1. Az etológiát nem helyes és nem is szabad állatpszichológiának nevezni (van humán etológia is!). Az etológia természettudomány, a biológiai tudományok része. Módszerei biológiai módszerek.
    A pszichológia társadalomtudományok része, igaz jelentős természettudományos alapozottsággal. Számos szubjektív fogalmat értelmez, vizsgál, amit a biológia eszközeivel nem lehet és nincs is értelme tanulmányozni.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük