Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the advanced-ads domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /chroot/home/cegesaja/pszichologia.szeszterke.ro/html/wp-includes/functions.php on line 6114
Turner szindróma – PSZICHOLÓGIA KIDOLGOZOTT TÉTELEK

Turner szindróma

Inspirálódj, tanulj, de ne másolj! Azt a visszajelzést kaptam, hogy a kidolgozott pszichológia tételek blog tartalmát a tanárok különös figyelemmel követik mikor a plagizálást ellenőrzik.

Genetika, 24. tétel, pszichológia távoktatás

Turner szindróma

Hochbauer Jenőtől kaptam

Turner-szindrómára 45, XO kariotípus jellemző. Az egyetlen életképes monoszómia.

Az esetek többségében csak az anyai X kromoszómát örökölik.

A nőkben csak az egyik X kromoszóma aktív – Funkcionális monoszómia. (Erért lehet életképes az XO). A normális női jellegek kialakításához midkét X-re szükség van.

Gyakoriság csecsemők között 1/5000. Fogamzáskor sokkal nagyobb, de 99% spontán vetéléssel kilökődik

A Turner-szindrómás nők az alábbi testi jellemzőkkel rendelkezhetnek. (Nem minden lehetséges tünet van mindig jelen).

Külső jellemzők:

  • alacsony termet
  • extra bőr a nyakon
  • mellbimbók egymástól távol
  • gerinc esetleg ferdült (scoliosis)
  • kövér kezek és lábak, rövid ujjak

Belső jellemzők: szexuális fejlődés zavara

Társuló betegségek:

szívproblémák

magas vérnyomás

fül- és hallási problémák, rövidlátás

tanulási nehézségek, de intelligenciájuk általában normális. Ebben a tekintetnben különbség van aszerint hogy anyai vagy apai X kr. Örököltek. Az anyait hozók gyengébb képességűek.

Genomiális imprinting

Diploid szervezetekben az apai, illetve az anyai eredetű homológ kromoszómák bizonyos régiói funkcionálisan eltérnek egymástól. Egyes gén lókuszok apai, illetve anyai eredettől függően eltérően szabályozottak, ezt a jelenséget nevezzük genomiális imprintingnek (imprinting = bevésődés, valaminek a rögzülése, az etológiából kölcsönzött fogalom)

Inspirálódj, tanulj, de ne másolj! Azt a visszajelzést kaptam, hogy a kidolgozott pszichológia tételek blog tartalmát a tanárok különös figyelemmel követik mikor a plagizálást ellenőrzik.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük