Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the advanced-ads domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /chroot/home/cegesaja/pszichologia.szeszterke.ro/html/wp-includes/functions.php on line 6114
Fontosabb neurotranszmitterek – PSZICHOLÓGIA KIDOLGOZOTT TÉTELEK

Fontosabb neurotranszmitterek

Inspirálódj, tanulj, de ne másolj! Azt a visszajelzést kaptam, hogy a kidolgozott pszichológia tételek blog tartalmát a tanárok különös figyelemmel követik mikor a plagizálást ellenőrzik.

Neuropszichológia, 6. tétel, pszichológia távoktatás

Fontosabb neurotranszmitterek

Több mint 50 neurotranszmittert azonosítottak már.

A fontosabb neurotranszmitterek:

  • acetilkolin (Ach) – emléknyomok, Alzheimer kór
  • adrenalin
  • noradrenalin (NAdr) – kokain, amfetamin
  • dopamin – sok: szkizofrénia, kevés: Parkinson kór
  • hisztamin
  • szerotonin
  • glutamát – 3 altípusa van
  • GABA (gamma-amino-vajsav) –  gátló hatású az izommozgásra

Forrás: Atkinson-Hilgard-Smith-Nolen: Pszichológia

Pölczman Ildikó által kidolgozott változat

Neurotranszmitterek

Acetilkolin

Az idegrendszer több szinapszisában megtalálható

A fogadó sejt membrán receptorától függően lehet serkentő vagy gátló hatású.(általában serkentő)

– gyakori a hippokampusz (előagy) új emléknyomok képződéséért felelős területén. Az előagy acetilkolin termelő sejtei ha alul működnek, kialakul az Alzheimer-kór. Minél kevesebb az ecetilkolin termelés annál súlyosabb az emlékezetvesztés.

– a vázizomrostokon végződő szinapszisokban is acetilkolin keletkezik, vannak olyan szerek, amelyek ezt befolyásolják, és izombénulást okozhatnak.

– a botulinum baktériumok gátolják az ideg-izom szinapszisok acetilkolinreceptorait, ezáltal megbénulnak a légző izmok, ami halált okozhat. (helytelenül tárolt étel)

– a hadászati ideggáz és sok rovarírtó is okozhat bénulást, mert roncsolja az acetilkolint lebontó enzimet. Az acetilkolin felszaporodása megakadályozza a szinaptikus átvitelt.

Norepinefrin

-A monoaminok osztályába tartozó neurotranszmitter. Az agytörzsi neuronok termelik.

-A drogok (kokain, amfetaminok) késleltetik a visszavételt így a fogadó neuronok, tovább maradnak aktivált állapotban. A lítiumnak épp ellen tétes hatása van, – felgyorsítja a norepinefrin visszavételét, és depressziós tüneteket okoz.

-Minden olyan szer, amely csökkenti,  vagy növeli az agy norepinefrin szintjét rontja, vagy javítja a személy hangulatát.

Dopamin

-A monoaminok osztályába tartozik, összetétele hasonlít a norepinefrinhez. Az agy, bizonyos területein megjelenő dopamin, elemi örömérzést okoz. Az agy bizonyos területein előforduló túl sok dopamin skizofréniát okoz, míg a túl kevés Parkinson-kórt.

-A skizofrénia kezelésére használt szerek, mint a klórprozamin, vagy klozapin a dopamin receptorokat blokkolják. Így fejtik ki hatásukat.

– A Parkinson-kór kezelésére használt L-dopa pedig növeli az agy dopamin szintjét.

Szerotonin

–         A monoaminok családjába tartozik, a hangulat szabályozásában van szerepe.

–         Csökkenése depressziót okoz.

Az antidepresszánsok (Prozac,Zoloft,Paxil) szerotonin visszavétel gátlók, így emelik az agyban lévő szerotonin szintet. Mivel a szerotonin az alvás és étvágy szabályozásában is részt vesz, a bulimia kezelésénél is hatásos.

Glutamát

-Az agy egyik legfontosabb serkentő neurotranszmittere. Az aminosavak csoportjába tartozik. Depolarizálja a fogadóneuronjait, így éri el a serkentő hatást. Az  NMDA receptornak van fontos szerepe az emlékezésben és tanulásban. A nevét, a kimutatására használt anyagról kapta (N-metil-D-aszparát. A tanulánál és emlékezésnél van szerepe.

– A hippokampusz különösen gazdag NMDA receptorokban. Ez az agyi terület az új emléknyomok képzésében játszik szerepet. A glutamát átviteli zavar a szizofréniánál is kimutatható.

GABA

–         Aminosav, gátló hatású neurotranszmitter. Az agy szinte minden szinapszisában megtalálható a gamma-amino-vajsav (GABA).

–         Gátló hatása nélkül, megszűnik az izom mozgás ellenőrzése. Pl. picrotoxin gátolja a GABA receptorokat így izomrángást vált ki.

A szorongás enyhítő szerek, a GABA aktivitásának felerősítésével hatnak.

Inspirálódj, tanulj, de ne másolj! Azt a visszajelzést kaptam, hogy a kidolgozott pszichológia tételek blog tartalmát a tanárok különös figyelemmel követik mikor a plagizálást ellenőrzik.

4 thoughts on “Fontosabb neurotranszmitterek”

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük