Neuropszichológia, 6. tétel, pszichológia távoktatás
Fontosabb neurotranszmitterek
Több mint 50 neurotranszmittert azonosítottak már.
A fontosabb neurotranszmitterek:
- acetilkolin (Ach) – emléknyomok, Alzheimer kór
- adrenalin
- noradrenalin (NAdr) – kokain, amfetamin
- dopamin – sok: szkizofrénia, kevés: Parkinson kór
- hisztamin
- szerotonin
- glutamát – 3 altípusa van
- GABA (gamma-amino-vajsav) – gátló hatású az izommozgásra
Forrás: Atkinson-Hilgard-Smith-Nolen: Pszichológia
Pölczman Ildikó által kidolgozott változat
Neurotranszmitterek
Acetilkolin
Az idegrendszer több szinapszisában megtalálható
A fogadó sejt membrán receptorától függően lehet serkentő vagy gátló hatású.(általában serkentő)
– gyakori a hippokampusz (előagy) új emléknyomok képződéséért felelős területén. Az előagy acetilkolin termelő sejtei ha alul működnek, kialakul az Alzheimer-kór. Minél kevesebb az ecetilkolin termelés annál súlyosabb az emlékezetvesztés.
– a vázizomrostokon végződő szinapszisokban is acetilkolin keletkezik, vannak olyan szerek, amelyek ezt befolyásolják, és izombénulást okozhatnak.
– a botulinum baktériumok gátolják az ideg-izom szinapszisok acetilkolinreceptorait, ezáltal megbénulnak a légző izmok, ami halált okozhat. (helytelenül tárolt étel)
– a hadászati ideggáz és sok rovarírtó is okozhat bénulást, mert roncsolja az acetilkolint lebontó enzimet. Az acetilkolin felszaporodása megakadályozza a szinaptikus átvitelt.
Norepinefrin
-A monoaminok osztályába tartozó neurotranszmitter. Az agytörzsi neuronok termelik.
-A drogok (kokain, amfetaminok) késleltetik a visszavételt így a fogadó neuronok, tovább maradnak aktivált állapotban. A lítiumnak épp ellen tétes hatása van, – felgyorsítja a norepinefrin visszavételét, és depressziós tüneteket okoz.
-Minden olyan szer, amely csökkenti, vagy növeli az agy norepinefrin szintjét rontja, vagy javítja a személy hangulatát.
Dopamin
-A monoaminok osztályába tartozik, összetétele hasonlít a norepinefrinhez. Az agy, bizonyos területein megjelenő dopamin, elemi örömérzést okoz. Az agy bizonyos területein előforduló túl sok dopamin skizofréniát okoz, míg a túl kevés Parkinson-kórt.
-A skizofrénia kezelésére használt szerek, mint a klórprozamin, vagy klozapin a dopamin receptorokat blokkolják. Így fejtik ki hatásukat.
– A Parkinson-kór kezelésére használt L-dopa pedig növeli az agy dopamin szintjét.
Szerotonin
– A monoaminok családjába tartozik, a hangulat szabályozásában van szerepe.
– Csökkenése depressziót okoz.
Az antidepresszánsok (Prozac,Zoloft,Paxil) szerotonin visszavétel gátlók, így emelik az agyban lévő szerotonin szintet. Mivel a szerotonin az alvás és étvágy szabályozásában is részt vesz, a bulimia kezelésénél is hatásos.
Glutamát
-Az agy egyik legfontosabb serkentő neurotranszmittere. Az aminosavak csoportjába tartozik. Depolarizálja a fogadóneuronjait, így éri el a serkentő hatást. Az NMDA receptornak van fontos szerepe az emlékezésben és tanulásban. A nevét, a kimutatására használt anyagról kapta (N-metil-D-aszparát. A tanulánál és emlékezésnél van szerepe.
– A hippokampusz különösen gazdag NMDA receptorokban. Ez az agyi terület az új emléknyomok képzésében játszik szerepet. A glutamát átviteli zavar a szizofréniánál is kimutatható.
GABA
– Aminosav, gátló hatású neurotranszmitter. Az agy szinte minden szinapszisában megtalálható a gamma-amino-vajsav (GABA).
– Gátló hatása nélkül, megszűnik az izom mozgás ellenőrzése. Pl. picrotoxin gátolja a GABA receptorokat így izomrángást vált ki.
A szorongás enyhítő szerek, a GABA aktivitásának felerősítésével hatnak.
Van olyan vizsgálat amivel ki lehet mutatni az érékeket?+
Laborvizsgálatok…
Üdvözlöm! Huntington kór esetén a GABA aktivitása szerepet játszhat? Köszönöm a választ. MÁ
Kedves Árpád,,
Szerintem nem ez a legjobb platform, ahol ezt megkérdezte.
Üdv,
Eszter